П`ятниця, 11.07.2025, 22:16
Мій сайт

 Каталог файлів

Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої файли [97]
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 14
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Мої файли

Відкритий урок укр. мова 3 клас
02.03.2015, 22:14

Тема. ПЕРЕВІРКА ПРАВОПИСУ СЛІВ З ГЛУХИМИ ПРИГОЛОСНИМИ ЗВУКАМИ. ДЗВІНКІ ТА ГЛУХІ ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ.

 

Мета: ознайомити учнів з явищем заміни в коренях слів дзвінких звуків глухими і навпаки; формувати вміння перевіряти такі слова; розвивати пам’ять, навички правильної вимови слів із дзвінкими приголосними звуками в кінці складу і слова; виховувати уважність, працелюбність, повагу одне до одного.

Обладнання:    комп’ютер, проектор, екран, мультимедійний супровід, кубик,

підручник, таблиця «Дзвінкі і глухі приголосні звуки», таблиця «Алфавіт», казковий герой дракон, картки із звуками, картки із малюнком, метаграми, словникові слова.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I.      Організація класу .(слайд 1)

Станемо ми всі рівненько,

Усміхнемось веселенько.

   Ще один важливий крок            

   Зробимо за цей урок.

Глибше вивчимо ми мову-

 Солов’їну і чудову.

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо, (слайд 2)

II.       Актуалізація опорних знань.

Метод «Мозковий штурм»

МОВА Мова - це система звукових і графічних знаків.

ЗВУК Звук - це найменша одиниця мови.

Звуки ми чуємо і вимовляємо. Вони бувають голосні і приголосні.

ГОЛОСНІ В українській мові 6 голосних (а, о, у, е, и, і ), вони позначаються 10 буквами а, я, у, ю, е, є, і, ї, о, и. Голосні звуки бувають наголошені і ненаголошені.

ПРИГОЛОСНІ Приголосні звуки бувають тверді і

м’які, дзвінкі і глухі.

ДЗВІНКІ Приголосні, які вимовляємо за допомогою голосу і шуму називаються дзвінкими.

Дзвінких звуків більше, в словах трапляються частіше. Цим і пояснюється милозвучність нашої мови.[ б, д, д, з,з ж, дж, дз, г, г, в, л, л, н, н, й, р, р ]

ГЛУХІ Звуки, які вимовляються за допомогою шуму називаються глухими.

[ п, т, т, с, с, ш, ч, ц, ц, X, к, ф ]

«ЗОЛОТЕ В українській мові в кінці слів і складів ПРАВИЛО» дзвінкі приголосні треба вимовляти дзвінко, (слайд 3)

Орфоепічна вправа

 Увага! Зараз ми закріпимо правило вимови дзвінких приголосних звуків. Діти, погляньте на екран.

Зараз пограємо у гру «Відлуння». Один учень називає слово, решта повторюють. Виконуємо «ланцюжком»

Слайди (4 -17)

Малюнки на слайдах: голуб, виноград, дід, ведмідь, віз, дуб, гриб, ліжко, морж, лимонад, пиріг, лебідь, книжка, велосипед.

III. Мотиваційний аспект.

Казка про звуки.

У деякому царстві, старовинному паперовому палаці жили-були брати-звуки. Жили вони в мирі і злагоді до тих пір, поки один з братів не заявив: «Браття, я найважливіший, найкорисніший звук для людей, а ви всі нікому не потрібні!»

Звуки обурились, підняли галас, кожен почав розхвалювати себе. Вони сперечались так голосно та до тих пір, поки не розбудили своїм криком сплячу Фею. Ця Фея славилась своєю добротою і мудрістю. Прилетівши до палацу, вона скликала найкрикливіших та найголосніших братів (а, о, у, е, и, і ) і назвала їх голосними. Інших, тихіших та спокійніших, які завжди погоджувалися із голосними, назвала приголосними. Фея сказала їм, що кожен із них однаково потрібен і лише разом вони є корисними для людей. За допомогою звуків складаються слова, люди їх вимовляють, потім об’єднують в речення, за допомогою яких спілкуються між собою. Всім стало зрозуміло, що всі звуки важливі і жити їм потрібно у мирі та злагоді.

—Країну звуків охороняє казковий звір. А який, ви дізнаєтесь поєднавши крапки з буквами в алфавітному порядку, (слайд 18-19)

Цей дракон завітав до нас, він хоче перевірити ваші знання з мови і ' приготував вам декілька цікавих завдань.

IV .Повідомлення теми і мети, (слайд 20)

- Сьогодні на уроці продовжуємо знайомитися з правилом перевірки написання глухих приголосних перед дзвінкими й дзвінких перед глухими. Будемо вчитися правильно вимовляти і писати такі слова.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Підготовча вправа.

Подпись: ЛЕВ ТИХО
ГРІМ ОКО
ДІМ СІК
БЕРЕЗА ХАТА
ДЗВІН СИТО
- Чому саме на такі дві групи Буратіно поділив слова?

- Діти, Дракончик приготував нам перше завданнями. Подивіться уважно на ці слова.(слайд 21)

Чому саме на такі дві групи поділені слова?

 

 

 

 

 

(В І групі слова лише із дзвінкими приголосними,  ,

А в 2 групі - лише із глухими приголосними.)

2. Число. Класна робота.

3.Зоровий диктант

  1. варіант записує слова із дзвінкими приголосними,
  2. варіант - із глухими приголосними.
  1. Робота з підручником за вправою 165.
  2. Ознайомлення з правилом.

Молотьба- молотити

Нігті— ніготь

Боротьба – боротися  

Просьба - просити (слайд 22-23)

Висновок: як перевіряти сумнівні приголосні звуки?

(Змінити слово, або дібрати споріднене, щоб після сумнівного приголосного стояв голосний.){слайд 24)

Фізкультхвилинка (слайд 25)

- Але в українській є такі слова, правопис яких потрібно запам’ятати, до них не можна дібрати перевірні слова.

  1. Словникова робота. Робота в парах.

Вокзал (слайд 26)

«Довідкове бюро» із «тематичного словника» каже визначення.

Вокзал - будинок або комплекс споруд для обслуговування пасажирів на станціях шляхів сполучення. Від назви саду для розвагу Лондоні. Складаємо із цим словом речення і запам’ятаємо вимову і правопис цього слова.

(У нашому місті є залізничний вокзал.

Мій тато працює на залізничному вокзалі.

Моя мама працює касиром на вокзалі.)

Рюкзак (слайд 27)

«Довідкове бюро» каже визначення.

Рюкзак - це слово німецького походження, від рюк - спина, зак - мішок, заплічний речовий мішок.

Складаємо речення із цим словом.

(У мене новенький рюкзак.

Туристи йдуть у похід із рюкзаками.

Із рюкзаком зручно подорожувати.)

VI. Закріплення вивченого.

  1. Вибіркова робота. Впр.166
  2. Робота за комп ютерами. «Чарівний потяг»

Фізкультхвилинка (слайд 28)

  1. Граматичні загадки ( метаграми)

Метаграма - це загадка, для відгадування якої треба в слові одну літеру замінити іншою.

Метаграма 1

Якщо із З візьмеш це слово,

Великий дощ впаде раптово.

Як тільки 3 на С заміниш,

Між фруктами мене зустрінеш.

Злива - слива (слайд 29)

Метаграма 2

Коли я з Д- росту на гілці,

Коли ж із Т - пливу по річці.

Плід - пл іт(слайд 30)

Інструктаж д.з. 

Впр. 167, с 73. (слайд 31)

  1. Підсумок уроку.

Картки «Охарактеризуй звук» (в слові підкреслена 1 буква, який звук вона позначає)

Метод «Інтерв’ю»

Кореспондент задає питання, респондент відповідає.

Чи справдилися ваші очікування від уроку?

Які завдання були найважчими? Найлегшими?

Що найбільше сподобалося ?

Урок наш швидко закінчився. Ви всі старанно працювали. Я думаю, що і Дракончику наш урок сподобався.

Оцінювання учнів.

Категорія: Мої файли | Додав: женя
Переглядів: 2899 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]