Четвер, 10.07.2025, 18:01
Мій сайт

 Каталог файлів

Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої файли [97]
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 14
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Мої файли

Відкритий урок з природознавствав. Тоноян С.І.
27.03.2018, 05:10

Тема. Водойми України.

Мета: ознайомити учнів з поняттями водойми, джерела, річки,

озера,болота, моря та їх значенням в житті людини;

учити спостерігати, робити висновки, узагальнювати;

розвивати вміння працювати з картою; виховувати дбайливе

ставлення до водойм.

Обладнання: фізична карта України, ілюстрації, схеми, комп'ютер,

проектор.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Відгадування загадки.

 

Відома звіку рідина , усяк її вживає,

Буває хмаркою вона ,пушинкою буває,

Бува ,як скло крихка,тверда...

Звичайно – це... ( вода)

 

Перегляд ролика про воду.

 

 

ІІІ Актуалізація опорних знань учнів.

  • Що б змінилося на Землі,якби зникла вода? Чому?
  • Як і для чого людина використовує воду?
  • Де у природі є вода?
  • Яким кольором на карті й глобусі позначають воду?
  • Як можна одним словом назвати моря, річки, водойми?

ІY. Повідомлення теми і мети уроку.

Слайд №1.

Сьогодні на уроці ми познайьомимося з водоймами України.

У кожного з вас на парті лежить крапелька води , напишіть що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку.

А тепер приклейте свої крапельки на озерця, що лежать на ваших партах нашу річку і нехай вона поведе нас до нових знань.

Y. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

- Без води нема життя. Вода є в кожній живій істоті. Без іжі можна значно довше прожити ніж без води. Людина і більшість тварин майже на 2/3 складаються з води. А деякі рослини на 4/5 . Вода займає 2/3 поверхні земної кулі. І тільки 1/3 припадає на сушу. Вода є в океанах, морях, річках і озерах, під землею і в грунті.

Океани, моря , річки, озера, болота, ставки, джерела, водосховища – це ВОДОЙМИ. Розрізняють штучні і природні водойми. Природні водойми утворилися без участі людини. Водойми, що утворені людиною називають штучними.

  • Які ви знаєте природні водойми? Штучні?

2. Ознайомлення з різними видами водойм.

1) Джерело .

Відгадайте загадку.

Із-під гірки, з-під крутої

Прокидається норою

Та й до моря утіка.

Через лози по ярах. (джерело)

Слайд №2

  • Підземні води рухаються і там де , глина підходить до поверхні землі , вода витікає на поверхню. Те місце називають джерелом. Джерела утворюються на дні ярів, балок схилах горбів, крутих берегів річок.

Розглядання схеми утворення джерела.

  • Чи траплялося вам знаходити джерело? Яка в ньому вода?.
  • Із давніх-давен джерельну воду люди вважали цілющою. У природі джерела часто дають початок річкам. Джерела –природне багатство країни. Їх потрібно охороняти.

Часто лікувальній джерельній воді дають імена . Її призначають хворим для лікування. Така вода є в Карпатах. Послухайте повідомлення учня, який був у санаторії і пив таку воду.

 

2) Річки.

Відгадування загадки.

Не кінь, а біжить.

Не ліс, а шумить.

Слайд№3

  • Що ж таке річка?

(малюнок схеми річки на дошці)

  • Кожна річка має витік. Витік – це місце де починається річка . Витіком може бути невеличкий струмок , озеро, болото, льодовик у горах. Річка тече по заглибині, що називається руслом. У річки є два береги правий і лівий.
  • Якщо стати за напрямом течії, то праворуч буде правий берег, а ліворуч – лівий. Більшість річок мають притоки. Притоки це річки, які впадають в головну річку.Чим більшою є річка тим більше в неї приток.Кожна річка впадає в море , іншу річку або озеро.Це місце називають гирлом. Річки течуть як на рівнинах так ів горах.

Розгляд ілюстрацій гірських і рівниних річок. Слайди №4, №5

  • На Україні налічується 70 тисяч річок. З них близько 4 тисячі завдовжки понад 10 км. 137 – завдовжки понад 100км.

Послухайте повідомлення про деякі з них.(розповіді дітей)

- Живляться річки україни талими сніговими та дощовими водами

Навесні рівень води в річках значно піднімається і вони затоплюють значні території.

  • Ріки України це її багатство. З давніх-давен вони використовуються як судноплавні шляхи для перевезення вантажу і пасажирів. На ріках побудовані гідроелектростанції. У південних, центральних і східних областях воду річок використовують для зрошування земель. А також там розвинене рибне господарство.

Фізкультхвилинка

Встаньте діти, посміхніться

І до сонця потягніться

В різні боки нахиліться

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

3) озера України слайд 6

Відгадайте загадку

Серед поля лежить дзеркало –

Скло голубе а рама зелена. (озеро)

  • Озеро – це природна западина на поверхні землі, що заповнена водою.
  • В україні налічується понад 3000 озер. В тому числі 30 площею понад 10 кв. км. Озера відрізняються розмірами, глибиною, солоністю води, віком.

(повідомлення учнів)

 

4) Болота

Відгадайте загадку.

Не море не земля,

Човни не плавають,

І ходити не можна. (болото)

Слайд №7

  • Болото дуже зволожена ділянка суші. На якій ростуть вологолюбні рослини і там утворюється торф.. Болота трапляються у лісах де на поверхню вижодить джерело , а вода не має куди стікати. Утворюютиься болота у пониззях біля річок, де вода затримується під час повеней. Болота поширенні на Поліссі. Вони є переважно невеликими за площею і займають 2% території України. Із боліт беруть початок і живляться багато річок.Вони живлять підземні води, що є дуже важливим джерелом водопостачання. Із боліт добувають цінну корисну копалину – торф.

5). Моря.

Послухайте загадку.

Влітку всі до нього йдуть,

Засмагати і купатись

На піску і на просторі

Відпочинути на (морі) (Слайд№8)

  • Море – це частина океану, що заходить у сушу. Море завжди зєднане з океаном. Вода у морі є гірко-солоною.
  • Якби всю воду в океанах і морях випарувати , то залишилося стільки б солі, що, розтеливши її на суші, отрималиб шар завтовшки понад 150 км.

(робота з картою)

На півдні Україну омивають Чорне та Азовське моря.

(Повідомлення учнів)

 

YІ. Робота з підручником.

Читання статті «Водойми України»

  • Про що нове, цікаве ви довідалися із статті?

 

YІІ. Узагальнення та систематизація знань.

1. Робота в групах . Вправа «Карусель»

1гр. Робота на комп'ютері гра «Так або ні»

2гр.Робота в зошитах розгадування кросворда «Водойми України»

3гр.Робота в зошиті Позначити правильні таердження.

Поступово групи міняються завданням.

2. Робота з контурною картою .

А) нанести моря України.

Б)великі річки

В) великі озера.

( завдання на 4 хв.)

3Вірші про водойми.

  • Вам було завдання скласти або знайти вірші про те як потрібно берегти воду. Давайте послухаємо їх.

 

VІІІ. Підсумок уроку.

1. Гра «Мікрофон»

  • А тепер скажіть мені чи здійснилися ваші очікування? Чи отримали ви нові знання?

-Якщо ваші очікування здіцснилися то візьміть свої краплинки і перенесіть до однієї річки.

Нехай же на хвилях пливуть побажання

Купаються в чистій водиці ріки.

То ж будем усі ми старанні в навчанні

І мрії й бажання здійсняться завжди.

 

2. Оцінювання учнів.

3. Розгадування кросворда.( яка група швидше)

ІХ. Домашнє завдання.

Вивчити статтю в підручнику. Закінчити наносити на контурну карту водойми України.

 

 

 

 

Категорія: Мої файли | Додав: женя
Переглядів: 353 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]