Тема.
Спостереження за вживанням прикметників у мовленні.
Мета. Навчати
спостерігати за правильним вживанням прикметників в усному і писемному
мовленні. Узагальнити знання і уміння учнів із теми «Прикметник». Вправляти у
доборі іменників до прикметників. Розвивати зв’язне мовлення учнів, збагачувати
їх лексичний запас. Розширювати уявлення учнів про значення прикметників у
мовленні. Виховувати культуру мовлення, бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Презентація уроку, ілюстрації та таблиці за темою, предметні
малюнки, сніжинки.
Тип уроку. Узагальнення вивченого матеріалу.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
- Діти, сьогодні
до нас на урок української мови завітали гості. Поверніться до гостей,
привітайтеся.
- Добрий день
Вам, люди добрі!
Хай Вам
щастя-доля буде,
Не на день і не
на рік.
А на
довгий-довгий вік!
Починається
урок.
Будемо старанно
працювати.
Щоб мову рідну
гарно знати.
Девіз уроку:
Думати швидко.
Виконувати чітко.
Творчо працювати.
Каліграфічно писати.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
-
Перевіримо домашнє завдання. Що було задано додому?( Скласти твір опис про
домашніх тварин).
Вікторина «Прикметник».
-
Які слова ми
називаємо прикметниками?
-
На які
питання вони відповідають?
-
Із якою
частиною мови зв’язані в реченні?
-
Як
змінюється прикметник?
-
Як визначити
рід, число і відмінок прикметника у реченні?
-
Які
закінчення мають прикметники у називному відмінку однини? Множини?
ІІІ.
Актуалізація опорних знань та мотивація
навчання.
-
На сьогоднішній урок до нас у гості завітала ще й Зима. Подивіться, яка
вона гарна, послухайте , що вона хоче сказати? Якими словами-прикметниками
можете описати її?
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така … (чудова).
Міста чистенькі, білі села –
Зима і радісна й … (весела).
Кружляють вальс сніжинки ніжні
Зима пухка і … (білосніжна).
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна й … (морозна).
А як насуне хмара сива
Зима по – своєму … (красива).
Складання «Сенкану» до слова
зима.
-
Сьогодні на уроці ми продовжимо говорити про прикметник. Будемо спостерігати за
вживанням прикметників у мовленні.
ІV. Первинне
сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1. Каліграфічна хвилинка.
-
Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
йш ів мл ухн ом
Прийшла чарівна зима і вкрила
землю пухнастим снігом.
2. Гра «Знавці». Робота з
підручником. Вправа 233.
-
Прочитайте текст і визначте – це розповідь чи опис. Яка
мета цього тексту?
-
Знайдіть в тексті зачин, основну частину і кінцівку.
Спишіть основну частину.
-
До прикметників глибоке
доберіть антонім (І група), до слова
безкрає – синонім(ІІ група), а до слова земля – спільнокореневе (ІІІ група).
3. Фізкультхвилинка
V. Закріплення та
систематизація знань.
1. Творча робота над віршем. Розвиток зв'язного мовлення.
- Наша Зима розлютувалась і порозсипала сніжинки по класу. Подивіться, що
на зворотньому боці сніжинок (речення).
Але це не просто речення, а подивіться, що це? (вірш)
-Прочитайте його?
Червоні снігурі стрибають по дворі.
В задумі чорний крук присів на білий сук.
Синиці, голуби співають на високій вербі.
На зиму омелюх пошив рудий кожух.
- Про кого цей віршик? (про пташок)
- Скажіть, а чи важко пташкам взимку?
- А як ми можемо їм допомогти?
- Тож запишемо цей вірш, а діти, що
отримали сніжинки запишуть на дошці і підкреслять прикметники та пов'язані з
ними слова.
2. Робота в парах. За вправою 234.
Чорн_ чарівн_
весел_ холод_
кмітлив_ народн_
І група – записати прикметники в чол. роді;
ІІ група – записати прикметники в жін. роді;
ІІІ група – записати прикметники в сер. роді.
VІ. Підсумок уроку.
1.
Гра «Впізнай
слово»:за поданими
прикметниками «впізнати» іменники:
-рідна,лагідна,найдорожча(матуся),
-запашний,білий,смачний(хліб),
-білий,холодний ,пухкий(сніг),
-пухнаста,руда,хитра(лисиця),
-великий,просторий,світлий(клас),
-прозора,холодна,джерельна(вода),
-чорна,велика,снігова(хмара),
-яскраве,тепле,лагідне(сонце).
2. Гра «Мікрофон»
-
Від якої частини мови залежить правильне вживання прикметника? (від іменника).
-
То яку роль відіграють прикметники у мовленні?
(прикметники допомагають описувати картини, впізнавати предмети, змальовувати
зовнішність,складати тексти описи, роблять мовлення виразним, багатшим).
-
Прикметники роблять нашу мову красивішою, точнішою,
мелодійною, багатшою, яскравішою. І це ми побачили сьогодні з вами на уроці.
VІІ. Домашнє завдання.
Вправа
235, повторити правила про прикметник.
|