Тема: Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей.
Мета: продовжувати вчити учнів розрізняти поняття: «ім’я», «по батькові»,
«прізвище»; засвоювати правила написання з великої букви імен, по батькові та
прізвище людей; навчати
будувати імена та по батькові, прізвища; розвивати вміння аналізувати, доводити; виховувати охайність, позитивне
ставлення до імен та прізвищ однокласників.
Тип уроку:
комбінований.
Обладнання: Мультимедійна презентація, казка про велику букву, «асоціативний кущ», картинки, картки для індивідуальної роботи, портрети відомих українців.
Хід уроку
І. Організація классу. Слайд
2
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка
домашнього завдання.
1. Які ви виписали клички.
2. Назви тваринку. (
картки )
2. Мовленнєва розминка.
Слайд 3.
3.Хвилинка каліграфії
Відгадай загадку:
Всі хочуть, як народиться
дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке.
Бо носить все життя мене людина,
А відгадайте – но, що я таке? (Ім’я)
- Як пишеться це слово? (З апострофом)
- Коли пишеться апостроф? (Після букв б, п, м,
в, ф, р перед я, ю, є, ї).
- Запишемо цілий рядок цього слова.
Ім’я Ім’я Ім’я Ім’я
2.Записати
слайд 4. У мене гарне ім’я !
- Яке це речення за метою висловлювання?
- Скільки букв у слові ім’я? (4) А скільки
звуків? (5)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Проблемна ситуація
1.Слайд 5. сербокрил євгенія валеріївна
Я стверджую, що в цьому реченні всі слова записані правильно. А ви як думаєте?
2.Казка
«Як маленька буква стала великою.»
Жила собі маленька буква. Її ніхто не хотів
помічати: часто пропускали, недописували.
Чому мене не помічають, чому часто пропускають учні? – жалілась вона дядьку
Алфавіту. Ти маленька, тому й не
помічають, - поважно відповів старий. І надумала тоді буква свої справи налагодити: «Спробую – но я
із середини речення переміститися на початок».
І сталось диво. Почали всі поважати букву,
писати її великою. Сподобалось це букві. І наважилась вона дати назву містам,
селам, вулицям, річкам, морям та озерам, горам та долинам, прилаштувалась до
імені, по батькові, стала на перше місце в прізвищах і навіть у кличках тварин.
Запишалася буква, розтовстіла, виросла. І тепер всі слова, які починаються з неї,
пишуться з великої літери.
3. Складання асоціативного куща cлайд 6
Прослухавши казку, давайте складемо асоціативний
кущ. Де пишеться велика буква.

Оголошення теми і мети уроку. Слайд 7
Сьогодні ми будемо говорити про велику букву в
іменах, по батькові та прізвищах.
ІV.Вивчення нового матеріалу
1. Чи
знаєте ви своє ім’я, по батькові, прізвище? Пропоную гру «Інтерв’ю» . (робота в
парах). а)
Запитайте один одного прізвище, ім’я, по батькові свого сусіда. Запишіть
у зошит.
б)
Прочитайте, що ви записали?
в)А як написали кожне слово?
г)Чому?
(бо імена, по батькові, прізвища пишуться з великої букви)
д) Давайте звіримо свої висновки з правилом на ст. 76.
Фіз. Хвилинка слайд 8
2.
Асоціативна аналогія.
Продовжіть ланцюжок:
книжка до книжки – бібліотека;
зернинка до зернинки – колосок;
крапелька до крапельки – море;
ім’я до імені – народ.
Наш
народ також славен різними великими іменами, які відомі в усьому світі. Розгляд
ілюстрацій. Запис імен.
3. Робота з підручником. С 77 впр.3
V. Закріплення вивченого
1. Знову трапилась пригода – загубилась буква в
слові. Пропоную гру «Загубилась буква». Робота по варіантах ( картки)
І В. ІІ В.
… етяна …ндрійко
... ленка …аталка
…асилько …ихайло
Прочитайте слова. Як ви їх написали?
Фіз. хвилинка слайд 9.
2. Словотворча гра «Ім я ,
по батькові» Слайд 10.
3. ТБ
комп ютер
Без дозволу вчителя не можна розпочинати
роботу за комп’ютером. Не можна торкатися проводів,розеток,
роз’ємів, перемикачів, тумблерів, а також кнопок і клавіш,з якими тебе не
знайомив учитель.
У класі слід поводитися
тихо, не бавитися і не бігати.
Не працювати брудними або вологими руками та не вставляти в
комп’ютерні пристрої ніякі предмети. Сидіти слід на відстані не менше 50 см від екрана монітора і
спину тримати рівно.
4. Тестування (комп ютер.)
5. Оцінювання.
VІ. Підсумок уроку.
Чого ми сьогодні навчались?
Яке правило закріпили?
Які ще власні назви пишуться з
великої букви?
Імена та прізвища видатних людей знають в усьому світі. Колись, може, і
ви прославите своє ім. я та прізвище, ставши відомими науковцями, письменника-
ми, працівниками мистецтва або державними діячами. А поки що ростіть просто
добрими, чемними, старанними, запам ятайте слова дитячого віршика:
Якщо ти розумний, чемний –
Гарне і твоє і мя.
І за тебе недаремно
Буде горда вся сім я.
|