Четвер, 10.07.2025, 07:59
Мій сайт

 Каталог файлів

Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої файли [97]
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 14
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Мої файли

Сонце. Урок з природознавства. Тоноян С.І.
27.03.2018, 05:21

Тема. Сонце.

Мета. Розширити уявлення учнів про Сонце; з'ясувати роль Сонця

для природи, формувати уявлення про тінь; розвивати

спостережливістьза об'єктами природи; виховувати інтерес

до традицій українського народу.

Тип уроку: урок- екскурсія.

Місце проведення : шкільне подвір'я.

Обладнання: рулетка, гномон-метровий кілок, сигнальні картки,

маски із зображенням Сонця і планет Сонячної

системи, кольорова крейда, горщик з пророслою

насіниною.

 

Хід уроку

І Організаційний момент.

Урок-екскурсію сьогодні

Ми проведемо залюбки.

Помандруємо завзято,

Юний друже, я і ти.

У поході будь уважним,

Добре думай, не спіши.

Нам знання завжди потрібні,

Легше буде у житті.

 

ІІ. Повторення вивченого на попередніх уроках.

-Подивіться навколо і назвіть, що належить до живої, неживої природи, а що створено руками людини.

Гра «Жива чи нежива природа».

Учитель називає слова , а учні, якщо це жива природа , піднімають сигнальні картки блакитного кольору, якщо нежива- білого, предмети рукотворного світу- червоного кольору.

Буряк, береза, півень, сонце, сад, білка, автобус, земля, мати, качка, автомобіль, бабуся, підручник, землероб, шпак, тінь, кінь.

 

ІІІ Мотивація навчальної діяльності.

1. Розгадування загадки про Сонце.

- Коли ви поглянете на вечірнє небо, що ви там побачите?

Багато яскравих зірок горять на ньому. Їх ніхто не запалює. Вони самі горять. Але є одна зірка не схожа на інші. Що це за зірка? Нехай вам допоможе загадка: «Гарне, добре, на всіх людей дивиться, а людям на себе дивитися не дозволяє.».

Напевно ви здогадалися, що це Сонце.

2. Слухання й обговорення тексту «Сонце, соняшник та сонечко»

Л. Шаповал. с

« Засперечалися між собою семикрапкове Сонечко та Соняшник: хто головніший – рослини чи тварини. Соняшник відтворював честь свого царства – рослинного. І його докази були досить вагомими. Адже, що не кажи, а без рослин як їжі тварини не обходяться жодного дня. Паригадав Соняшник, що і житло своє багато тварин знаходять саме в кронах дерев і кущів. У гущавині трав і що вони повітря для них очищують від пилу та бруду. Говорив він ще багато прощо, наостанку висловивши одну дуже важливу дкмку, що вразило Сонечко в саме серце: «І що б ви, тварини, без нас, рослин, робили? Нічого. Навіть дихати не змогли б».

Сонечко від тих слів ще більше почервоніл: «А без нас ваші прекрасні великі квітки не давали б плодів. І незалишивши після себе потомства , вмерли б ви у всій своїй красі та неповторності. А навіть якби й утворювали ви плоди без нас, тварин, то хто б допомагав вам розселитися по білому світу? А ще ми покращуємо грунт , де ви ростите. А ще...А ще...А ще...»

Діти мої не варто сперечатися. У кожного з вас своя роль на цій планеті. У матінки- Землі немає хорошиш чи поганих , корисних чи не потрібних дітей- рослин та тварин. Усі ви досить важливі й необхідні. Проте без мене, Сонця, неможливе ваше життя. Адже я не просто розганяю морок ночі та зігріваю вас. Моє тепло та енергія не пропадають даремно. Так, рослини творять із моєї енегрії справжні чудеса, непідвладні жодним іншим організмам на Землі.Лише вони із води, вуглекислого газу і мого промінчика можуть створити те, що є їжею для всіх без винятку тварин. Наприклад, рослиноїдні тварини, з'ївши травичку чи листочок, у яких за моєю допомогою утворився крохмаль або цукор, у свою чергу стають жертвою хижих тварин. Таким чином хоча й хижі не їдять трави, проте через рослиноїдних вони отримують деяку порцію сончяної енергії. Хижими тваринами живляться інші, аж поки самі не помруть і не перетворяться на прах землі.

Так моя енергія розподіляється між усіма живими організмами на Землі.»

  • Чому ж неможливе життя на Землі без Сонця?
  • Як розподіляється сонячна енергія між усіма живими організмами?.

 

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.

-Сьогодні ми продовжимо знайомитися із Сонцем – джерелом життя на Землі; за допомогою дослідів і спостережень доведемо, що все живе тягнеться до Сонця; узнаємо що таке тінь, небо.

 

V. Робота над новим матеріалом.

1. Розповідь учителя.

Сонце, як і інші зірки,- величезна вогняна куля , що світиться. Це- зоря, яка складається з розжарених газів і випромінює у простір багато світла і тепла. Кожен із вас спостерігав: коли сходить Сонце-настає день, про цьому чим вище воно піднімається над поверхнаю Землі, тим стає тепліше. Серед зір Сонце розташоване до нас найблище, тому ми бачимо його як велику кулю, що своїм світлом затмарює інші небесні світила. Ось чому зорі ми бачимо тільки вночі у вигляді маленьких світлих крапочок. Ці зірки від Землі розташовані так далеко, що світло від них йде роками.

На відміну від Сонцч, Земля – холодна тверда куля. Сама світитись вона не може. Її освітлює Сонце. Отже, Земля – не зірка. Земля – планета. Сонце і планети разом складають Сонячну систему, у якій є дев'ять основних планет . У центрі Сонячної системи знаходиться Сонце. Найблище від усіх до Сонця знаходиться Меркурій. , потім – Венера, Третя планета за відстанню від Сонця- наша Земля. Далі йдуть Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон.

2. Гра «Ми Сонячна система».

Серед учнів обирається один учасник – Сонце і дев'ять – планети. Решта утворюють коло «Всесвіт». «Сонце» стає в центрі «Всесвіту» , а учні – «планети» повині вистроїтися навколо нього в певному порядку і показати рух планет навколо Сонця і своєї осі.

3. Розповідь вчителя.

- Якщо уявити собі Землю завбільшки з горошину, тоді сонце, порівняно із Землею, буде таке, як величезний кавун. Юпітер – велике яблуко, Сатурн- звичайне яблуко, Уран і Нептун- дві вишні, Венера і Марс – маленькі горошинки, Меркурій- зернятко проса, Плутон- крупинка манки. Отже, найбільша планета Сонячної системи Юпітер за ним слідом ідуть Сатурн, Уран, Нептун, Земля. Венера, Марс, Меркурій та Плутон.

4. Гра «Хто більший»

Учні- «планети» стають в порядку від найбільшої до найменшої.

5. Розповідь вчителя.

Сонце посилає на землю світло і тепло.Без нього неможливе було б життя.

Земля – це єдина планета Сонячної системи, на якій ростуть рослини, живуть тварини й люди. На інших планетах поки що живих організмівне виявлено.

6. Демонстрація досліду «Роль Сонця для рослин»

Заздалегідь учні класу проростили насінину квасолі , поставили її в коробку , зробили збоку отвір. Коробку накрили, поставили на підвіконня. Паросток поливали і спостерігали , куди він потягнеться.

Бесіда.

-Що ви бачите у цьому досліді?

-Де стояв горщик із проростком?

- Із чого виросла рослинка?

- Куди ми поставили насіння?

- Які умови створили для того, щоб насінинка проросла?

- Якого джерела життя не вистачало , коли насіння проросло і квасоля почала рости?

- Що в цому досліді доводить, що рослинам необхідне Сонце?

- - Уявіть собі, що сталося б на Землі коли б погасло Сонце? ( Якби Сонце охоло, Земля поринула б у темряву і загинуло б усе живе.)

7. Розповідь вчителя.

- Діти, ми часто вживаємо слово небо, а що воно означає?

- Небо- це товстий шар повітря, який оточує нашу Землю. На ньому ми бачимо Сонце, зорі, місяць, блискавку, хмари. Промені сонця, проходячи крізь повітря, надають небу різного забарвлення – блакитного, червоного, рожевого. А ще колір неба залежить від кількості вологи в повітрі, наявності пилу, різних газів.

8. Демонстрація досліду «Колір повітря»

Вчитель розпилює в повітрі різнокольорові фарби. Учні роблять висновок, що повітря безбарвне, але може набувати кольору різних домішок.

9. Відгадування загадки.

- Що коло тебе біжить, а не доженеш?

- Так, це тінь. Що ж таке тінь? Це темний відбиток будь-якого непрозорого предмета, освітленого з протилежного боку. Через нього не проходить сонячне світло тому й створюється тінь.

10 Практична робота на вимірювання тіні від гномона.

Один учень встановлює перпендикулякно до поверхні Землі гномон. Другий, у тому місці, де закінчується тінь, проводить рисочку, а третій вимірює відстань від гномона до рисочки. Це й буде довжина тіні, яка випала від гномона.

 

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Гра «Сонце виходить- усе оживає. Сонце заходить – усе завмирає».
  2. Бесіда.
  • Що таке Сонце?
  • Що таке Земля?
  • Що знаходиться в середині Сонячної системи?
  • Яка планета є третьою за відстанню від Сонця?
  • Що падає від предметів, які освітлює Сонце?
  • Як можна, не дивлячись на Сонце, високо чи низько воно перебуває над поверхнею Землі?
  • У який час доби ви спостерігали найдовшу й найкоротшу тінь свою та від різних предметів?
  • Чому вранці холодніше ніж опівдні?
  • Які зміни в природі вам доводилося спостерігати протягом дня?

Отже, причиною цих явищ є Сонце.

  • Наші предки вважали Сонце «царем» неба, який удень освітлює і зігріває землю, а вночі ховається за землю, обходить її та вранці з'являється на Сході. Сонце живе в морях і звідти сходить. При його сході величезна кількість чортів піднімають його палями. Наші пращури вірили, що Сонце виходить з- під земліі біжить по поверхні невидимого неба, заходить у землюі впродовж цілої ночі здійснює свій шлях під землею.
  1. Гра «Так чи ні»
  • Сонце це планета?
  • Сонце має форму трикутника?
  • Сонце це зірка?
  • Сонце належить до об'єктів живої природи?
  • Сонце належить до об'єктів неживої природи?
  • Сонце дає тепло?
  • Сонце дає світло?
  • Без сонечка не буде життя?
  1. Робота в групах.

Клас ділиться на групи . Клжна малює на асфальті малюнок «Я вранці Сонце радо зустрічаю».

 

VІІ. Підсумок уроку.Домашє завдання

  1. Опрацювати відповідний текст підручника.
  2. придумати вранішнє привітання до Сонця.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Мої файли | Додав: женя
Переглядів: 385 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]